Pielęgnacja podłogi drewnianej w sezonie grzewczym

living-room-1558191_1920

Klimat, w tym mikroklimat w ciągu roku podlega sezonowym zmianom. Ma to zdecydowanie wpływ na nasze samopoczucie, odczuwalność temperatury oraz wilgotności powietrza. Okres jesienno-zimowy to także ogrzewanie – w konsekwencji; suche powietrze w naszych domach. W tym artykule znajdziecie Państwo kilka najistotniejszych porad, jak w wymienionych wyżej warunkach odpowiednio dbać o podłogę drewnianą.

Aby przez długie lata cieszyć się naszymi pięknymi, drewnianymi podłogami, należy pamiętać, że drewno jest materiałem higroskopijnym, czyli takim, które dopasowuje swoją wilgotność i strukturę, do warunków klimatycznych panujących w mieszkaniu. Zmiany wilgotności drewna, czyli jej spadek w okresie zimowym do około 20 % mogą prowadzić do powstawania niepożądanych efektów, takich jak: pęknięć, nadmiernych rozszczelnień, odkształceń, wyprężeń, a nawet w niektórych skrajnych przypadkach, do uszkodzeń posadzki drewnianej.

W celu uniknięcia negatywnych skutków nadmiernej pracy drewna, należy sprawdzać wilgotność w mieszkaniu i oczywiście pamiętać, że względna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna mieścić się w zakresie 45-60%, a temperatura 18-23°C.

Gdy jednak wilgotność jest zbyt niska należy ją odpowiednio zwiększyć najlepiej stosując nawilżacz powietrza.

Jest on idealny w sezonie grzewczym. Nie tylko skutecznie wpływa na nasze samopoczucie. poprzez zapobieganie przenoszeniu się kurzu i drobnoustrojów w wysuszonym powietrzu.

Nawilżacze kontrolowane higrometrem zapobiegają dodatków nadmiernemu pęcznieniu i kurczeniu się drewna, przenosząc naprężenia podłogi, na warstwę kleju i chroniąc ją przed niepożądanymi odkształceniami.

Dodatkowo dzięki odpowiedniej wilgotności, podłoga zachowuje swoje walory estetyczne czyli równość i jednolitość.

Zachęcamy państwa zdecydowanie, do dbania o swoja piękna drewniana podłogę niezależnie od pory roku, gdyż wpływa to estetycznie na Państwa samopoczucie, a także jak wspomniano, może skutkować pozytywnymi skutkami jeżeli mamy na myśli kwestie odpowiedniego powietrza dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *