Czas remontów kolejność prac

the-interior-of-the-1508273_1280

Wraz z nadejściem wiosny warto pomyśleć o remoncie domu czy mieszkania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre z prac remontowych trzeba zaplanować dużo wcześniej, ponieważ wymagają one zarówno przemyślanych decyzji, jak i odpowiedniego czasu na ich realizację.

Po rozmowie z właścicielem firmy „ FACH-STOL”, producentem i dystrybutorem podłóg, okien oraz drzwi, dowiedzieliśmy się, iż czas potrzebny na dostarczenie i montaż okien wynosi około trzy do czterech tygodni. Jeśli mowa o drzwiach proces od zamówienia do montażu trwa dłużej, bo aż pięć do sześciu tygodni.

Gruntowny remont w naszych domach powinniśmy zdecydowanie rozpocząć od wymiany okien. Bardzo ważny jest dobrze zrobiony pomiar, czyli taki który nie sprawi nam problemu podczas montażu. Najlepiej gdy pomiar wykonuje firma zajmująca się montażem.

Gdy wymienimy już okna możemy przystąpić do wymiany drzwi. Tutaj ważne jest przygotowanie odpowiedniego otworu – zalecanego przez producenta i taki jaki nam odpowiada lub dobrze zrobiony pomiar wnęki starych skrzydeł.

Zanim jednak przystąpimy do montowania nowych drzwi musimy przeprowadzić w remontowanym pomieszczeniu wszelkie prace na mokro tj. gipsowanie, szpachlowanie, malowanie, klejenie płytek czy parkietu. Jest to bardzo ważny etap prac remontowych, który musi poprzedzać montaż nowych drzwi. Zakończenie tych prac jest konieczne ze względu na dużą wilgotność powietrza, która bardzo niekorzystnie działa na wszelkie produkty drewniane i drewnopodobne, czyli takie jak drzwi.

Stolarka drewniana ma właściwości higroskopijne – wilgociochłonne, a zbyt duża wilgotność doprowadza do wypatrzeń i wyprężeń. Jeżeli prace mokre przeprowadzimy dopiero po zamontowaniu nowych drzwi i ulegną one wyprężeniu odkształceniu, wówczas reklamacja w 95 % zostanie odrzucona, a w 100% gdy do ościeżnicy będzie przylegał gips.

Przy wymianie drzwi istotny jest dobór odpowiedniej ościeżnicy. Możemy wybrać ościeżnice regulowane-skrzynkowe (z listwami maskującymi, które obejmują cały mur) oraz ościeżnice stałe (o stałej szerokości). Zamawiając ościeżnice regulowaną musimy znać grubość muru. Natomiast przy stałych nie ma takiej potrzeby gdyż ościeżnica stała nie obejmuje muru, a wchodzi w światło przejścia. W większości mieszkań zamontowane są ościeżnice stałe – drewnopodobne bądź metalowe, jednak przy wymianie drzwi najczęściej decydujemy się na ościeżnice regulowane i my również je polecamy.

Po zamontowaniu ościeżnicy stałej montujemy od strony otwierania się drzwi opaskę maskującą , a z drugiej strony ramy zakładamy ćwierćwałek wykończeniowy. Zastosowanie takich dodatków zakrywa utwardzoną pianę montażową, jednocześnie nie zmusza nas do gipsowania szczeliny pomiędzy ościeżnicą a murem. Ościeżnica regulowana posiada już w standardzie opaski maskujące, które pokrywają pianę, co jest dużym atutem.

Pamiętajmy również, że montaż nowych drzwi zalecany jest na gotowej podłodze, czyli po położeniu płytek, podłogi drewnianej czy paneli podłogowych. Nie jest to konieczne, jednak pozwala na łatwiejszy montaż stolarki, jak również na bardziej precyzyjne wykończenie połączenia podłogi z drzwiami.

Podczas remontu należy więc pamiętać zarówno o zaleceniach producenta okien, drzwi czy podłóg, jak również o tym, by prace montażowe wykonywali profesjonaliści, a wtedy długo będziemy cieszyć się nowym wystrojem naszego domu.

Magdalena Horyza (FACH-STOL)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *